Kempingcikk szakáruház

Melyik napelemet szereljük a lakóautónkra?

A napelemrendszer elemei: napelem panel, töltésszabályzó elektronika, vezetékek, saruk, napelem panel rögzítő elemek, csavarok.
Melyik Napelemet Szereljük A Lakóautónkra

A napelemrendszer:

Elemei: napelem panel, töltésszabályzó elektronika, vezetékek, saruk, napelem panel rögzítő elemek, csavarok. Napelem panel kimeneti feszültsége 25 V fölötti, így akkumulátor töltésére közvetlenül nem alkalmas, csak egy töltésvezérlő elektronikával Ezek az elektronikák szabályozzák az akku töltési folyamatát vagy akár le is állítják, ha az akkumulátor feltöltődött.
Tehát a napelemes rendszerrel akkumulátort lehet tölteni!

A gyártási technológia függvényében kétfajta napelemet különböztetünk meg: monokristályos és polikristályost. A különbség a két technológia között a szilícium tömbök előállításában van, amiből a cellákat vágják:

A) a monokristályos szilíciumot elektromos térben húzzák ki henger alakúra, és a szilícium egy tömbben dermed meg (ezért mono, azaz “egy” kristályos).

B) a polikristályos cellákat öntik négyzet alapú tömbökbe, eközben a szilícium több kristályban dermed meg (innen a poli, azaz “több” kristályos név).

A monokristályos cellák az éleit levágják a henger alakú tömbből, hogy jobban el lehessen helyezni őket a napelem modulon. Leggazdaságosabban nyolcszög alakú cellákat lehet vágni a mono tömbökből. Így ránézésre is meg lehet különböztetni a poli és monokristályos cellákat és az abből készült napelemeket, a polikristályos négyzet, a monokristályos nyolcszög alakú cellái alapján.

Az alábbi táblázat felvázolja röviden a polikristályos illetve monokristályos panelek előnyeit és hátrányait:

Polikristályos előnyök
1. Olcsóbb per Watt
2. Több választási lehetőség
Polikristályos hátrányok
1. Gyengébb hatásfok (15-17%) ezáltal nagyobb helyigény a tetőn
2. Rosszabb termelés melegebb éghajlatban (a panel teljesítménye jobban csökken az emelkedő hőmérséklettel)
3. Élettartam kevesebb (25 év), illetve a teljesítményük általában jobban csökken az idő elteltével
Monokristályos előnyök
1. Kevesebb helyigény a tetőn s egyben nagyobb hatásfok (17% feletti)
2. Esztétikus megjelenés (fekete panel)
3. Nagyobb hőmérséklet tartományban jobban teljesít (kevesebb teljesítményt veszít)
4. Élettartama nagyobb mint 25 év (akár 50 év is lehet)
Monokristályos hátrányok
1. Drágább per Watt

Napelemek jellemzői:
• Wp, (wattpeak) [vattpík]: csúcsteljesítmény, névleges teljesítmény vagy maximális teljesítmény. Megmutatja a napelem maximális teljesítményét, töltő áramát.
• Napi átlagos elektromos munka (Tagesleistung, Wh): megmutatja a napelem által termelt napi átlagos elektromos munka mennyiségét.

De akkor melyik napelemet válasszuk, melyik kell nekünk?!

Erre a kérdésre úgy tudnánk korrekten válaszolni, ha tudnánk, hogy a lakóautóban milyen teljesítményű fogyasztók vannak, azokat naponta mennyi ideig vannak használatban. Plusz tudnunk kéne, hogy hol és mikor szeretnénk használni a járművet, hogy meg tudjuk határozni a napos órák számát… Ez persze lehetetlen, íme egy kis segítség a napelem teljesítmény választásban:
Black Line: A legkelendőbb napelemkészlet. A tesztnyertes napelemes rendszer 72 cellás napelem modullal az optimális teljesítmény érdekében még rossz időjárás vagy részleges árnyék esetén is.
Power Line: Kevés hely, nagy teljesítmény. 40 nagy teljesítményű elem az MPP napelemes vezérlővel együtt biztosítja az optimális villamosenergia-hozamot egy kis területen – világszerte!
CIS Line: A napenergia-készlet a legjobb töltési teljesítménnyel, kedvezőtlen megvilágítási körülmények között és részleges árnyékolás mellett.
Flat Light: Közvetlenül ragasztható és hozzáférhető. Kiváló minőségű kivitelezés. Rendkívül könnyű. Kompakt kialakítás, nagy kimeneti teljesítménnyel.
Flat LightǪ: Rendkívül nagy teljesítményű, négyzetméretű walk-in modul. Ideális magas tetőkhöz vagy felnyíló tetőkhöz.
Travel Line: A mobil megoldás – összecsukható és nagy teljesítményű mágnesekkel a gyors felszereléshez, pl. vízszintesen a furgon tetején vagy függőlegesen a jármű oldalán – egyszerűen állítsa a nap felé.

DE AKKOR KIDERÜL VÉGRE, HOGY MELYIK TELJESÍTMÉNY KELL?????

Na jó, ehhez is itt a segítség:

20/40 Watt (Wp), kb. 80/160 Wh/nap: Kisfogyasztókhoz és / vagy moverekhez a lakókocsiban. Egész évben az akkumulátor karbantartása érdekében.

55 Watt (Wp)-tól kb. 220 Wh/nap: Kisméretű lakójárművekhez TV / SAT nélkül. Használható: tavasztól őszig.

80 Watt (Wp)-tól kb. 320 Wh/nap: Kis / közepes méretű lakójárművekhez TV / SAT napi max.2-3 óra. Használható: tavasztól őszig.

120 Watt (Wp)-tól kb. 480 Wh/nap: Közepes / nagy lakójárművekhez; a szokásos fogyasztók önellátó működése; Használható: tavasztól őszig.

160 Watt (Wp)-tól kb. 640 Wh/nap: Közepes / nagy lakójárművekhez: A szokásos fogyasztók önellátása mellett egyéb fogyasztók működtetés is lehetséges. pl. egy kompresszoros hűtő. Használható: egész évben.

280 Watt (Wp)-tól kb. 1120 Wh/nap: A nagy lakójárművekhez a szokásos fogyasztók számára biztosított önellátás mellett egyéb fogyasztók működése is lehetséges. pl. egy kompresszoros hűtő; Használható: egész évben.